دیابت نوع یک

دیابت نوع یک

دیابت نوع ۱ که زمانی به عنوان دیابت نوجوانان یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می‌شود , یک بیماری مزمن است که لوزالمعده قادر به تولید انسولین یا هیچ نوع انسولین نمی‌باشد . انسولین هورمونی است که به قند ( گلوکز ) برای ورود به سلول‌ها برای تولید انرژی نیاز دارد .

عوامل مختلف از جمله ژنتیک و برخی ویروس‌ها می‌توانند به دیابت نوع ۱ کمک کنند . اگرچه دیابت نوع ۱ معمولا ً در دوران کودکی یا نوجوانی رخ می‌دهد اما می‌تواند در بزرگسالان رشد کند .

با وجود تحقیقات فعال ، دیابت نوع ۱ هیچ درمانی ندارد . درمان بر مدیریت میزان قند خون با انسولین ، رژیم غذایی و سبک زندگی برای جلوگیری از عوارض تمرکز دارد .

علایم دیابت نوع ۱ دیابت و نشانه‌ها می‌توانند نسبتا ً ناگهانی ظاهر شوند و ممکن است شامل : افزایش ادرار مکرر ادرار در کودکانی که قبلا ً رختخواب را مرطوب کرده بودند ، کاهش وزن و دیگر حالات خستگی و ضعف بینایی در هنگام دیدن

علل دقیق دیابت نوع ۱ نامعلوم است . معمولا ً، سیستم ایمنی بدن خود - که معمولا ً با باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌جنگد - به اشتباه سلول‌های تولید کننده انسولین ( جزیره‌ای و یا جزایر Langerhans ) را در پانکراس از بین می‌برد . سایر علل ممکن عبارتند از: قرار گیری ژنتیک به ویروس‌ها و عوامل محیطی دیگر نقش انسولین هنگامی که تعداد قابل‌توجهی از سلول‌های جزیره‌ای نابود شوند ، شما انسولین یا هیچ نوع انسولین تولید می‌کنید . انسولین هورمونی است که از غده در پشت و پایین شکم ( پانکراس ) می‌آید .

لوزالمعده قادر به انسولین در جریان خون است.

انسولین در گردش است و باعث می‌شود قند به سلول‌های شما وارد شود.

انسولین میزان شکر را در جریان خون شما کاهش می‌دهد .

همانطور که سطح قند خون شما افت می‌کند ، ترشح انسولین از لوزالمعده شما نیز کاهش می‌یابد .

گلوکز گلوکز - یک قند - یک منبع اصلی انرژی برای سلول‌هایی است که ماهیچه‌ها و بافت‌های دیگر را می‌سازند .

گلوکز از دو منبع اصلی تولید می‌شود : غذا و کبد .

قند به جریان خون جذب می‌شود و به کمک انسولین وارد سلول‌ها می‌شود .

کبد شما گلوکز را به صورت گلیکوژن ذخیره می‌کند .

هنگامی که سطح گلوکز شما پایین است ، مانند زمانی که در یک زمان غذا خوردید ، کبد ، گلیکوژن ذخیره‌شده را به گلوکز تجزیه می‌کند تا سطح گلوکز شما را در یک محدوده نرمال نگه دارد .

در دیابت نوع ۱ ، هیچ نوع انسولین برای اجازه دادن گلوکز به سلول‌ها وجود ندارد ، پس قند در جریان خون شما ایجاد می‌شود . این می‌تواند باعث مشکلات تهدید آمیز زندگی شود .

عوامل ریسک برخی عوامل خطر شناخته‌شده برای دیابت نوع ۱ عبارتند از: سابقه خانوادگی . هر کسی با یک والد یا خواهر یا برادر با دیابت نوع ۱ ، خطر ابتلا به این بیماری را کمی افزایش داده‌است .

ژنتیک . حضور ژن‌های ویژه ، خطر افزایش دیابت نوع ۱ را نشان می‌دهد .

جغرافیا . میزان شیوع دیابت نوع ۱ همچنان که از خط استوا دور می‌شوید ، افزایش می‌یابد .

سن . با اینکه دیابت نوع ۱ در هر سنی می‌تواند ظاهر شود اما در دو قله قابل‌توجه ظاهر می‌شود . اولین قله در کودکان بین ۴ تا ۷ سال سن دارد و دومی در کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله است .

کلینیک تلما


/ 0 نظر / 226 بازدید